23134 23134
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mason bought 6 loaves of bread and 3 packages of cheese for a total of $27. The cost of a package of cheese is $1.50 more than the cost of a on loaf of bread. What is the combined cost of one loaf of bread and one package of cheese?

Respuesta :

chengmanyi1030 chengmanyi1030
  • 07-01-2020

Answer:

6.50

Step-by-step explanation:

thats what i get

Answer Link

Otras preguntas

why do members of Congress work in committees
Luke made a model of a solid figure with one circular base and one curved surface with solid figure did he make
What British practice was a violation of neutral rights?
Which passage from Kennedy’s inaugural address is an example of anaphora?
Earth's surface winds generally blow from regions of higher 1) latitudes toward regions of lower latitudes 2) elevations toward regions of lower elevations 3) a
Root word meaning to make bigger
What is the solution to this system of linear equations? x − 3y = −2 x + 3y = 16 (7, 3) (3, 7) (−2, −3) (−3, −2)
What form of government did Ancient Greece and ancient Mesopotamia have in common
the compounds CH3OCH3 and CH3CH2OH have different functional groups. therefore, these compounds have different..
what is the term for a non-citizen that is legally visting the country?