kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price?

$1.00 for 2 lemons

3.00 for every pound

$4.00 for 3 slices of pizza

$6.00 for every 6 bottles​

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 02-01-2020

Answer: B) $3.00 for every pound

I'm assuming there should be a dollar sign here. This is the same as saying "$3 for one pound". A unit rate has some amount per 1 unit of something else. In this case, the 1 unit is 1 pound.

A different example of a unit rate is writing 40 miles per hour. This is the same as saying the car drives 40 miles in 1 hour. The unit here is the "1 hour".

Answer Link
conteama000 conteama000
  • 05-12-2021

Answer:

Given: $1.00 for 2 lemons $3.00 for every pound $4.00 for 3 slices of pizza $6.0

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How does luong respond to the demands of her new camp with the child soldiers?.
Predict what are the real roots of the polynomial equation (x2 - 4)(x + 3)²(X -- 1 = 0. A. +2, -3,1 B. -3,1 C. 4, 3.-1 D. 3, -110​
Find the inverse of the given function. f(x) = (20x +17)^2 where x > -17/20
Who was president of the united states during the first phase of reconstruction?.
What are the total calories in a sandwich if it contains 25 grams of total fat?
A company sells 1 million shares of common stock with no par value for $15.50 a share. In recording the transaction, it would debit:
At this point I am begging for help lolollll I will give brainliest I’m struggling yall
las ruinas de machu picchu son una antigua 1 of 1 inca.
how to study for a cell cycle test under an hour? pls no links
what is 3 divide 2.009