Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Please help, I’ll mark your answer as brainliest
Swahili began as a result of trade with which group of people? A. Dutch B. Arabs C. French
Describe rosenhan’s initial study of social perception and attribution involving the mental hospital and the eight pseudopatients. Explain the significance of t
Question: Who was second in command to the local kings and managed the city-state courts in the Aztec Empire? Answer Choices: priests warriors chief justices
Shakespeare has struck a fine balance of love, romance and comedy in Merchant of Venice.Bring out the truth of the statement with examples from the play. 500 wo
Which subshell holds the valence electrons of barium?.
quick? Graph the circle with center (−1, 2) that passes through (−6, 2). Find the area in terms of π and to the nearest tenth. Use 3.14 for π.
What is systolic pressure?
On a long hike, Austin drank 5 pints of water. How much did he drink in quarts?
Workers were allowed to come and go on the plantation, unlike slaves true or false?