mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

(~40 Points, Please answer and explain)-What is the order of increasing rate of effusion for the following gases? Ar, CO2, He, N2 (in the form of a<b<c<
How does an open border affect trade from Canada to the United States
Can someone counter this claim 12 POINTS PLS “CRISPR can cure genetically transmitted diseases and eradicate them from the family’s bloodline”
suppose that a board is 25 inches long and is cut into three pieces so that the first piece is twice as long as the second, and the third is 11 less than 3 time
Which of these endings will not create parallel structure for the following sentence stem? He was tall, quiet, and A: very mysterious. B: somewhat handsome. C:
Which equation would you use to calculate the heat released when a solid melts?
Write an equation in direct variation form that contains the point (-8, -4). i need help asap!!
Why were IC engines invented and by who?
5. The health insurance company will pay 90% of the knee replacement surgery for Mrs. Pollard, after she pays a $500 deductible. The cost of her surgery is $31,
let f(x)=7x^2-8. find f(a^2)