mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What drew the Greek poleis together and what kept them apart?
pls help,will give brainliest.
HELP subtract -4/5 - 2/3 A -22/15 B -3/4 C -2/5 D 8/15
What is the solution to the system of equations using the graph
Students in a science class examined an unknown material. They found that it was made of four main components. They recorded the percent of each component in th
How can 1% of 800 be used to determine 28% of 800?Enter your answers in the boxes to correctly complete the statement
which is equivalent to 80%? select all that apply.a)0.08b)5/8c)0.8d)4/5e)80​
Find the radius of a circle with circumference 18cm
El moderador está presente en el debate
HELP PLZ!! DONT GUESS OR WILL BE REPORTED! EXPLAIN PLZPolitical tensions due to religious differences are part of the overall character of the Middle East. The