alexismrobloxwasbann
alexismrobloxwasbann alexismrobloxwasbann
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

HELP

Cookies are on sale! Today each cookie costs $0.75 less than the normal price. Right now if you buy 7 of them it will only cost you $2.80!


equation


answer

Respuesta :

dominusrapid
dominusrapid dominusrapid
  • 01-12-2019

Equation:

(2.80 ÷ 7) + .75 (to find the original cost of the cookies)

2.80 ÷ 7 (to find the new cost of the cookies)

Answer:

$1.15 is the original cost of the cookies.

$0.40 is the new cost of the cookies.

Answer Link
seedsaver8
seedsaver8 seedsaver8
  • 01-12-2019

Equation:

2.80 ÷ 7 (new cost of the cookies)

(2.80 ÷ 7) + .75 (original cost of the cookies)

Answer:

$1.15 is the original cost of the cookies.

$0.40 is the new cost of the cookies.

Answer Link

Otras preguntas

Example of a non native species?
A knight there was, a worthy man,That from the time he first beganTo ride about the world, loved chivalry,Truth, honor, freedom and all courtesy.His name was he
104/96 as a mixed fraction
What does the face-off between father and son at the story's end speak to?
What plot events are described in the prison door? Check all that apply
At Kent Middle school, breakfast costs $1.25 and lunch costs $3.75. What percent of the costs of lunch is the cost of breakfast?
Can someone please help me with this?
How did the American colonists protest the various taxes implemented by the British?
Early assembly lines like the Ford assembly line shown in the photo involved a moving conveyor system which moved the car one worker to the next. Another import
Which of the following is natural gas used for in the United States? A) Vehicle fuel B) Commercial use C) Electrical power production D) Pipe line fuel