natalyquintana1 natalyquintana1
  • 01-06-2016
  • Mathematics
contestada

4 shirts for $32.00

rate=______ Unit rate =_____

Respuesta :

dilnozaasadova
dilnozaasadova dilnozaasadova
  • 01-06-2016
8$ for each shirt. Just divide 32 by 4 and get the answer which is 8

Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 01-06-2016
rate is $32 per 4 shirts
unit rate is 8 dollar per shirt

rate is cost/amount
unit rate=cost per 1 unit of merchendise

32/4=8/1=8 dollers per 1 shirt

rate=$32 per 4shirts
unit rate=$8 per shirt
Answer Link

Otras preguntas

How can you protect your rights without taking any way from others?
GIVING 50 POINTS! During the light reactions part of photosynthesis, chlorophyll in the chloroplast captures energy from the sun. What is the light energy used
Early civilizations learned how to make forests grow by: A using terrace farming B using slash-and-burn agriculture C raining all the water out of large rivers
Write -3.5 as a mixed number. ​
Mileage - You are picking up a friend and going to school. Your friend lives 12 miles west of your house and school is 1.5 miles east of your friend's house. Wh
How is someone like they're invisible a form of racism?
How will you attract customers to your food truck?
What technologies did paleolithic people develop survive?
Which of the following is a correct name for this angle? В А. ВАС В. АВС С. САВ D. BCA
Andrew was making a science project for school. He worked for 6.6 hours the first week, 2.75 hours the second week, and 4.4 hours the third week. Andrew used t