officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

The _______ system breaks down food, and the _______ system transports nutrients to the cells of the body.
Do all your pet's offspring look the same? If no, then explain why they look different.
Paulina works out with a 2.5 kilogram mass. What is the mass of the 2.5 kilogram mass in grams?
what was paul revere failures
what is 0.00001267 is scientific notation
2ln(5x)=8 solve for x
COMPARISON; 1. How is concrete like chocolate 2. How is a shirt like a picture 3. how is an elephant like a cloud
Help pl0x, Algebra 1
an explanation describe if an orange pet mates with another orange pet, can they have any green offspring.
how do i find the angles on a kite?