Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

melaine purchased some packages of pencils for $1.60. If each package cost $0.80, how many package did melanie purchase?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8×2=16 all u do now is add a decimal between 1 and 6

so 1.60$

Answer Link
max6701321 max6701321
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

1.60 can be divided over .80 2 times meaning there are 2 sets of .80 in 1.60

Answer Link

Otras preguntas

When is the quotient of two integers positive?
what is 300/2000 in the form of a fraction, decimal, and percent?
Create a story context for 1/2 divided by 1/3
what is the length of the longer side in this triangle
What types of fossils do most paleontologists study?
is it true that the size of a population increases if the number of individuals added to the population is equal to the number of individuals leaving the popula
Which of the following is true of the weak mayor-council form of city government? The decisions of the council must be approved by the mayor. The responsibiliti
Japan was able to prevent slipping into the mire of the Great Depression by devaluing its currency. How did this act help the nation survive nearly unscathed?
for lunch Dregg had a hamburger and potato chips. the hamburger had 325 calories and each chip had 12 calories. if the meal had 541 calories, how many chips did
What is the best way to memorize arabic vocabulary?