jdpthebeast21 jdpthebeast21
  • 04-10-2019
  • Mathematics
contestada

10 red hot peppers for $5.50 unit rate

Respuesta :

ultraviolet2099 ultraviolet2099
  • 04-10-2019

Answer:

The total cost is $55

Step-by-step explanation:

If 1 pepper cost $5.50, then to calculate the amount for ten red hot peppers you can either

  • Multiply 10 by 5.50
  • Set up a proportion (1/5.50 = 10/x)

Answer Link
xXxGolferGirlxXx
xXxGolferGirlxXx xXxGolferGirlxXx
  • 04-10-2019

Hey there!

So we know that 10 red hot peppers costs $5.50

To find how much EACH red hot pepper costs, all we need to do it divide $5.50 by 10

5.50 ÷ 10 = 0.55

Therefore, the unit rate of 10 red hot peppers is $0.55

Hope this helps you!

God bless ❤️

XxXGolferGirlxXx

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?