makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

What’s the correct answer for this question ? If the Milky Way Galaxy is 100,000 light years across, which of the following red circles best illustrates how fa
In what ways did Jackson contribute to an expansion of democratic rights?
Sathre Corporation is an oil well service company that measures its output by the number of wells serviced. The company has provided the following fixed and var
What is the area of the quadrilateral shown below?
triangle ABC is shown. what is cos ​
The sum of two nubers is 39.One number is 3 less than twice the other. What is the number
Solve for x. Round your answer to the nearest tenth. Please show all of your work.
sometimes conflict in a relationship can be healthy to justify the statement​
subtract the following 3050-1764
a) which line, a or b, is parallel to the x-axis? b) work out the equation of this line