ddbentley23 ddbentley23
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

An 8-pound bag of apples costs $15.36. What is the price per ounce?

Respuesta :

gtgfast1633
gtgfast1633 gtgfast1633
  • 02-10-2019

Answer: $0.12 per ounce. . . I think

Step-by-step explanation:

8 pounds is 128 ounces, and if we divide 15.36 by 128 we get 0.12

Answer Link

Otras preguntas

John Marshall's Supreme Court decisions in the early 1800's did all of the following, except...a.) increase the power of the federal government over the statesb
What percent is 150 sq ft of 3000 sq ft
Can you make this into an algebraic expresion
which of the following would not make a good insulator* rubber*plastic*wood*metal
How much work does a person do in pushing a box with a force of 10 N over a distance of 4.0 m in the direction of the force?
what were the four main causes of the Cold War
Why did the settlers go to new mexico during manifest destiny?
If A+B=76  and A -B=38 whats A divided by B
What percent is 150 sq ft of 3000 sq ft
what percent of 126 is 22?