hope8570 hope8570
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child class=

Respuesta :

syenitzy
syenitzy syenitzy
  • 02-10-2019

Answer:

the answer is $31

Step-by-step explanation:

first you multiply 2 and 8 = 16

then multiply 3 and 5 =15

then add both and the answer will come out as 31

hope this is helpful =)

Answer Link
kabre
kabre kabre
  • 02-10-2019
The answer going to be 31$ for sure .
Answer Link

Otras preguntas

why do we measure capacity what is a real world example
B is the midpoint of AC. If AB= X +5 and BC = 2X -11, find the measure of AB
People resented Umayyad rule because
Which thesis statement names what is being compared and the similarity or difference the essay will focus on? 1)City life and country life have many difference
When neither air mass displaces the adjacent one, their boundary is called a(n) ________ front?
PLEASE HELP Which number produces a rational number when added to 0.25?
With which of the following arguments would the authors of The Federalist Papers most likely have agreed? F A bill of rights should be included in the Constitu
Match these definitions with your vocabulary words. Abridge,redress
Someone please help me with this question.
PLEASE HELP! NEED YOUR OPINON! The answer must be 8-10 sentences. How to prepare well for your language study stay? You are traveling to Quebec. Look for speci