molly852SS
molly852SS molly852SS
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Molli purchased 8 apples for $4.25. While looking at her receipt, molli divided $4.25 by 8. Why might molli perform this calculation

Respuesta :

jaylenealaniz2005
jaylenealaniz2005 jaylenealaniz2005
  • 02-10-2019

Answer: The reason Molli divided $4.25 by 8 because she wants to know the price of each apple bought.

Step-by-step explanation:

Answer Link
Thesquad
Thesquad Thesquad
  • 02-10-2019

Answer:

Molly might divide in order to find out how much was every apple.

Answer Link

Otras preguntas

plum-pudding model other name​
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)
plum-pudding model other name​
True or false everyone in the colonies could vote
True or false everyone in the colonies could vote
According to the Law of Conservation of Matter, if I have an Oreo cookie that weighs 20 grams and I crush it into crumbs for a recipe, how much do the crumbs we
change -23/20 into a deciamal
Any gîrls here free to talk
What happened to Old Major? A. He died peacefully in his sleep. B .Mr. Jones sent him to a neighboring farm. C. Mr. Jones killed him for the meat. D. Mr. Jones
A one-day pass to an amusement park costs $40. A round-trip bus ticket to the park costs $5. Write two equivalent expressions to find the total cost of a one-da