Ishaqrocks8 Ishaqrocks8
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 cartons of fresh cream is $8.75. What is the cost of 11 such cartons?

Respuesta :

23ricorvan
23ricorvan 23ricorvan
  • 01-10-2019

Answer:

$19.25

Step-by-step explanation:

First I divided $8.75 by 5 to find the cost of a single carton which is $1.75.

Then I multiplied $1.75 by 11 to get an answer of $19.25.

Answer Link
Tzapp315
Tzapp315 Tzapp315
  • 08-12-2020

Answer:

19.25 hope this helps

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The fundamental principle of geology put forth by James Hutton is called _______. The fundamental principle of geology put forth by James Hutton is called _____
Graph the line with the equation y= -1/3x - 2
A straight has slope equals to 12 and y-intercept equals to -5. What's the equation for this straight line?
Can someone help me out with french
3. Whitman's repetition of the word singing emphasizes his main idea that
Mita and Ayllu helped the _________ economically. a.)Incas b.)Aztecs c.)Mayans d.)Toltecs
If two angles are both vertical and supplementary, can we determine the angles? Is it possible to be both vertical and complementary? If so, can you determine t
4. Words such as delicious, robust, and strong suggest that Whitman's speaker
Which of the following absorbs the energy required by photosynthesis?
Someone please help me