zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Good morning guys can you please tell me what to use in arabic in past ,future and present. If you answer this fast i will mark you as the brainilst 100% sure b
Three numbers are in the ratio 2:3:4. The sum of their cubes is 33, 457,Find the numbers:​
Which person will experience what happens to sounds due to the Doppler effect?
Please help me with this.. I am DYING.. I hav no idea what Im getting wrong..?
Which responsibility would be shared by the adults and older children in the family
what do elements in a same group share
A shotgun of mass 3kg fires a bullet of 0.1kg at a velocity of 250m/s. What is the recoil velocity of the gun
Computer. Do you often use a Computer? what mean by this question.​
Mansour is mailing packages. Each small package costs him $2.50 to send. Each large package costs him $3.90. How much will it cost him to send 4 small packages
Under what circumstances are English words most often used in Brazil?