trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

neon atom can exist freely in mature but sodium atom can not,why
A compound transaction was recorded as follows: debit Equipment, $5,000; debit Cash, $1500; credit Accounts Payable, $3,500. This error would cause __________.
Using your notes about loyalty in the first act of Julius Caesar, describe the character Brutus as either a betrayer or a patriot.
Triangle ABC is isosceles. Which equation can be used to find the degree measure of A
After graduation, you face a choice. you can work for a multinational consulting firm and earn a starting salary (benefits included) of $40,000, or you can star
my son is 7 times older than my grandson and i am 12 times older than my grandson .if you added all of our ages together the sum is 100 years. can you tell me m
Eric is adding water to a 60-gallon pool. The pool already has 12 gallons of water, and he wants to fill it to at least 27 gallons. The water flows at a rate o
A single​ 6-sided die is rolled twice. the set of 36 equally likely outcomes is​ {(1,1), (1,2),​ (1,3), (1,4), left parenthesis 1 comma 5 right parenthesis comm
What was a cause of the mexican american war?
How are the volume formulas for right prisms and pyramids the same?