bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Describe the most exciting time in your life essay
Step 3a: Calculating the average rate Going from point A to point B, the cheetah traveled at an average rate of 70 mph. Returning to point A, the cheetah travel
name one type of field besides text that would have a field size property
How far did the British Abolition campaign improve the lives of enslaved Africans?
Do These makes sense? Its for my Spanish Class 1) yo tengo la clase de ciencias primer 2) mi la clase de estudios sociales comienza a las diez cuarenta y cinco
burning of wood is physical or chemical change​
Topic: Compare and/or Contrast Adoniram Penn in "The Revolt of Mother" with Anton Rosicky in "Neighbor Rosicky."
At Costco, you can buy a ten-pound bag of Halloween candy for $23.99. Kroger is running a special on the same brand of candy: buy 5 bags of candy weighing 8 oz.
find the third quatile (Q3) if quartile deviation (QD) = 2.5and first quartile (Q1.) = 18​
ANSWER NOW PLEASEwhat other name can you give to the memory​