Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2016
  • Mathematics
contestada

Grapes were on sale for $0.92 per pound . If Jeff purchased 0.75 pounds , how much did he pay for the grapes ?

Respuesta :

alijean1
alijean1 alijean1
  • 02-05-2016
The answer would be $0.69 because that is 75% of .92
Answer Link

Otras preguntas

Owen is making lemonade from concentrate. The number of quarts of water he needs is 4 times the number of quarts of concentrate. How many quarts of water and h
If a tail light circuit is drawing 6 amperes of current from the 12 volt battery, thenthe tail light circuit resistance is (A) 2 watts (B) 2 ohm (C)
Atrap and Bracken are two rival insurance companies. Atrap has a yearly premium of $7,000 and a deductible of $6,000. Bracken has a yearly premium of $6,000 and
Akbar and his advisors developed a graduated income tax system. What effect did this have on the people of his empire?
Term referring to the process in which certain compounds increase in concentration within biotic tissues as they move up through foodwebs. a. Biomagnification b
U-235 undergoes many different fission reactions. For one such reaction, when U-235 is struck with a neutron, Ce-144 and Sr-90 are produced along with some neut
HELP ME ASAP PLEASEEEE
Corals heads are massive colonies started by a single individual that break off and gradually grows into a whole new organism. What is this type of reproduction
The acinar cells of the pancreas secrete bicarbonate and four types of digestive enzymes. a. True b. False
quadratic equation and its standard form