yh841
yh841 yh841
  • 04-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jane orders cheese pizzas from a pizza restaurant that charges $8.00 per pizza. Jane has only $45.00 to spend on pizza. Jane’s cost in dollars is a function of the number of pizzas she orders

Respuesta :

jacob109607
jacob109607 jacob109607
  • 04-04-2019

Answer:

She ordered 5 pizzas

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which group of words is a dependent clause? A. The dog tilted her head in confusion B. To the person who dinged my car O C. Somewhere in the Sahara desert D. Un
Your friend, Susannah, manages a sandwich shop. She collects data on the number of turkey sandwiches sold per day for a week. Explain to her how to find the mea
The Generous Hunter was narrated from which point of view
Can I get help for this? It's not hard, I just have 0 IQ :P
Can anyone help me please It’s due in 2 hours
Someone pls help me I will make you Brainly
what is the estimated bad debt expense using the percentage of credit sales method
What are the income limits for healthcare subsidies 2021?
Quentin purchased 5 arrowheads for $1.75 each. He paid for them with a $10 bill. How much did he receive in change?
[tex]\sf4x+3x=-21[/tex]