onorthern onorthern
  • 04-04-2019
  • Mathematics
contestada

Arthur paid $0.84 for 0.25 pound of potato salad. How much does one pound cost

Respuesta :

23gantaak
23gantaak 23gantaak
  • 04-04-2019

Answer:

$3.36

Step-by-step explanation:

1 pound is 4 times 0.25 pounds.

$0.84 = 0.25 pounds

1 pound = $0.84 times 4

1 pound = $3.36

Answer Link
andromache andromache
  • 17-02-2022

The cost of one pound should be $3.36

Given information:

Arthur paid $0.84 for 0.25 pounds of potato salad.

Calculation of one pound cost:

Since we know that

1 pound is 4 times 0.25 pounds.

So,

$0.84 = 0.25 pounds

Now

1 pound = $0.84  (4)

1 pound = $3.36

learn more about cost here: https://brainly.com/question/24310362

Answer Link

Otras preguntas

which person could be practicing anabaptisim
sharon is 3 years old less than twice her younger brother's age. Let (s) repressent sharons age and (b) repressent her brother's age. which equation could be us
Please answer this question! 25 points and brainliest!
The major function of the _[blank]_ is to filter waste out of the blood. kidney small intestine bladder lung
what did Martin Luther King jr. and Attorney General Robert Kennedy have in common???????​
What is an installment Credit
What is the equation of this graph
politicians can gauge public opinion by looking at​
which of The following situations show evidence of scapegoating
Describe how the US victory at the Battle of Midwaychanged the course of the war in the Pacific