kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

What allowed the hunter-gatherers to stop and settle in one place?
There are nouns that appear on an adjective that precedes the noun it modifies is in the ___ position. appositive predicate attributively in the plural form.
Which factors combine to form an authors purpose
The governor appointing a person to be the head of the state welfare agency is an example of
A soldier should know the difference between words and deeds who says this
A receptor protein in the plasma membrane will not bind to just any chemical in the extracellular fluid, but only to certain ones. This property is called _____
Maggie's brother is 5 years younger than three times her age. The sum of their ages is 31. How old is Maggie?
A group of researchers wanted to determine if people will eat more food in a room with red paint and red decorations than in a room that is decorated blue. half
All of the following materials handled in vehicle maintenance and recycling can be toxic to fish, wildlife and humans, EXCEPT: A) Paint B) Compressed air C)
A protein is composed of one or more long unbranched chains called