madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

-7(8+7v)= -5+2v solve the equation
The following properties are either physical or chemical. Which one is different from the rest based on those two categories?
what is astrobiology
Vera earns $43 per hour. If her regular hours are 40 hours per week, and she receives time-and-a-half overtime, find her total pay for a week in which she works
what is the sum of 0.64 and 0.28
Which of these is the BEST definition of economics? A) the study of human events B) the study of how money is made C) the study of how dinosaurs lived D) the st
what parts make up a roller coaster system?
Which quote from the text supports the theme? An excerpt from panic fears
witch of the following are latitude lines?(select all that apply) ! ,Equator 2, Prime Meridian 3, Tropic Of Cancer 4, Tropic Of Capricorn
4. What is the author's purpose for discussing a farm subsidy bill in paragraph 5?