Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

Which u.s. senator of the 1950s began investigating famous people on suspicion of communist activity?
Identify m∠ADB. Help PLEASE!
A cluster of characteristics associated with all members of a specific group of people is known as a ___________. For example, "All women are bad drivers."
A train travels train travels 288 kilometre at a uniform speed. If the speed had been 4 kilometre per hour more it would have taken 1 hour less for the same jou
A beaker contains a dilute sodium chloride solution at 1 atmosphere. What happens to the number of solute particles in the solution and the boiling point of the
What goal was achieved during the second iraq war that was not achieved in operation desert storm?
What is the value of h in the diagram below? If necessary, round your answer to the nearest tenth of a unit.
Please help I’m lost !!!! Last question
what could be a problem with using just one or two primary sources to study an event​
Help me plsss ill give ten pointsssss