dmccray3357 dmccray3357
  • 02-02-2019
  • Mathematics
contestada

A gallon of apple juice cost $7 a pack of eight 4.23oz box of apple juice $2.39 which is a better deal

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 02-02-2019
To find the answer, we first need to convert the products to the same unit:

1 gallon = 128 oz

We can then find which is a better deal by comparing the how much ouncesa dollar can buy.

A dollar can buy:

128÷7
=18.285..
≈18.3 oz

The total amount of ounces for eight box of apple juice:
4.32×8
=34.56 oz

For boxes of apple juice,a dollar can buy:

34.56÷2.39
=14.46..
≈14.5 oz

As the volume of a gallon apple juice is higher than boxes if apple juice (18.3>14.5), a gallon of apple juice is a better deal.

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

How does a Retinal Scan Work?
Is sky an abstract noun??? X
What is an object with a very high resistance classified as?
The first land battle of the civil war took place near ________, Virginia, on july _ _, 18_ _At this battle, the union army ___________ the confederate army.wha
In what ways did contributions from African Americans aid the struggle for abolition?
what role did sectionalism play in Lincoln's winning the 1860 election?
the area of Alicia's garden is 81 square feet. what are the dimensions of her garden?
could you tell me what is an embryo?
3)    Write an equation for a graph that is the set of points in the plane that are equidistant from the point  F(6,0) and the line x = -6.
Compare the various effects that alcohol has on the mind and body at two different blood alcohol concentrations.