TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please explain the steps?
If our galaxy were 1m wide, what would the distance to the Andromeda Galaxy be? The distance to Andromeda Galaxy is: 2.4 x 1022 m (or 24,000,000,000,000,000,000
Ecrivez une letter a votre provider pour demander de permission de s'absant de l'ecole​
Deepak is using blocks to represent the four operations on 8 and 2. Which operation will require the greatest number of blocks? 8 + 2 8-2 8 x 2 82 addition O su
Which of the following is equal to the expression listed below? 25 + 10
What is the difference between the absolute value of -8 and the absolue value of 6? O 2 O8 O 14 O 16​
Use the prime factorization of 36 to find all of its factors
Chris worked 45 hours at the library last week. If he gets time and a half for overtime and his regular pay rate is $15.75. How much did he make for each hour o
what would you need to do to solve for x? x-17=-76
The sum of the first 10 terms of a linear sequence is 5 and the sum of the next 10 terms is 215. Find the sequence.​