Bobbythecutepup
Bobbythecutepup Bobbythecutepup
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Toben bought ​ 5 1/2 ​ pounds of chicken, which cost $3.50 per pound. What was the total cost of the chicken? Enter your answer in the box.

Respuesta :

lily9211
lily9211 lily9211
  • 03-01-2019

Answer:

$19.25

Step-by-step explanation:

To find the total cost of the chicken you would have to multiply 5 1/2 (which is the same as 5.5) by 3.50.

5.5 * 3.50 = 19.25

Answer Link
scassity21
scassity21 scassity21
  • 03-01-2019

Answer:

19.25

Step-by-step explanation:

multiply 5 1/2 (5.5) by 3.50

Answer Link

Otras preguntas

If 3 hippos eat 5 pumpkins , how many pumpkins per hippo is that ?
State two reasons why some molecules can pass through a certain membrane, but other molecules can not.
A snowball accelerates at 23.4 m/s? when a 2.87 N force is exerted on it. What is the mass of the snowball? (Unit = kg)
which elements have the most similar chemical properties? a. Be and Mg b. Ca and Br c. Cl and Ar d. Na and P
A line contains the points (4, 2) and (0, -1). What is the equation of the line? Show your work.
Based on text 1, what is one argument against the use of daylight saving time? Why haven’t proposals to end daylight savings time worked in most states?
What expression is equivalent to 2x^2+2x-4/2x^2-4x+2
how many times it takes to become a habit?​
Youssef can either way from his home to his workplace or ride his bicycle. he walks at a pace of 1 block per min, but he can travel 1 block in 20 sec on his bic
pls i need help i dont wanna fail