spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

in what why did the climate and rivers affect the development of ancient china
Please help with this geometry hw!!
the indigenous aborigines have recently received an apology from the government Australia new Zealand or papua new guinea.
What are the first 4 terms of the arithmetic sequence in the graph? Enter your answers in the boxes. ___ , ___, ___, and ___
The sun’s pole reversals are tied to its
simply the variable expression below as much as possible. 7x + (5.6) z
Y varies directly with x. If y=5 when x=20, what is the value of y when x-6
Fill in the blank in the following sentence with the appropriate preposition below. (PLEASE HELP NEED ANSWER ASAP)
what about the nature of welfare during world war 2 made the ability to produce war material so important?
7. Where did slaves have harder lives?