kkeith121p6ujlt
kkeith121p6ujlt kkeith121p6ujlt
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

Anatoly graphed his store’s costs below. Which statement best describes the rate of change in anatomy’s graph?

Anatoly graphed his stores costs below Which statement best describes the rate of change in anatomys graph class=

Respuesta :

eudora eudora
  • 02-01-2019

Answer:

Ansswer: C. Anatoly's costs decrease by $50 for every unit sold

Step-by-step explanation:

In this graph Cost (in $100) has been plotted on Y axis and Units sold on X axis. It is evident from the graph that at zero sale per unit cost was $1600 which reduced down to $1400 when 4 units were sold.

Therefore from $1600 to $1400 cost was reduced by $200 and 4 units were sold.

So reduction in cost per unit will be = $200/4 = $ 50

which is the final answer.



Answer Link

Otras preguntas

Select two items that a civilization must have before cities can exist. 1.enough farmland 2.large population of non-farmers 3.large amount of industry 4.complic
True or false one of the benefits of using an exercise ball is generally involves the core muscles?
1/3 ÷ 2 = ? in fractions
St. Paul was a follower of Jesus who spread Jesus’ teachings to people other than the Jews. St. Paul thought of himself as an apostle to which of these people?
HELP ME PLEASE I GOT 2 MORE QUESTIONS TO GO
what is the difference between Japanese money and american money
At the end of the Mexican-American war the US paid 15 million and left Mexico City in exchange for?
what was it like for soldiers during world war 2
What is half of 15 in simplest form
Which fraction is the same as 3.08? A 56/25 B 77/25 C 19/5 D 32/5