Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression so there is only one positive power for the base, -5........ -5^7/-5^2
Who knows the answer to this?
You are renting a moving truck for a day. There is a daily fee of $20 and a charge of $0.75 per mile. Your budget allows a maximum total cost of $65. Write and
Atoms that emit particles and energy from their nuclei are _____. heavy stable contaminated radioactive
Make these fractions mixed numbers 15/4 51/25 17/12 16/6 92/30
Which statement BEST describes a difference between a presidential system of democracy and a parliamentary system of democracy? A. The president acts as
Pls help me on this math pls i give 15 points
Write an expression for the perimeter of the figure
What makes fundamentalism different from other religious expressions
what characteristics shared by humans and other primates suggest they have a common ancestor