ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

The combined age of a mother and her twin daughters is 58 years. the mother was 25 years old when the twins were born. write and solve an equation to find the a
what is the mass of a can of soda
Think of a situation in which you are presenting your view on the subject to two different audiences. For instance, you might be presenting your ideas on ways t
Hope someone can help me with this
What treatment approach is based on freud's theories?
Governments usually build highways because it is difficult to exclude individuals who don't pay for the highways from using them. what type of market failure is
hi can someone help me pls
F personality has some biologically-based component, we should a. see complete similarity in siblings' personalities. b. find a single gene that completely acco
__________ feedback control reduces variations away from a desired physiological state. __________ feedback control reduces variations away from a desired physi
Mark and rasheed are at the bookstore buying new calculators for the semester. mark is willing to pay $75 and rasheed is willing to pay $100 for a graphing calc