haydenpeffleypecv4s haydenpeffleypecv4s
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

kali spent $50 on 4 rose bushes and 1 geranium. jasmine spent $118 on 8 rose bushes and 11 geraniums. what is the cost pf one rose and one geranium?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 01-09-2018
Hi!

Let's write a system of equations o solve this.

(r=rose
g=geranium)

4r+g=50
8r+11g=118

Isolate g on one side in the first equation.

4r-4r+g=50-4r
g=50-4r

Now put in the value of g.
8r+11(50-4r)=118

Solve
Use the distribution property
8r+550-44r=118
8r-44r=-432
-36r=-432
r=12

Now put in the value of r

8*12+11g=118
96+11g=118
11g=22
g=2

One rose costs $12
One geranium costs $2

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link

Otras preguntas

If you are planning on using a GPS to reach your destination, what else is it a good idea to have with you
what is family life education ​
Mi hermano conoce __ juan A. A B. Leave as-is; nothing belongs in the space. C. De D. Con
A container holds 44 cups of water. how much is this in gallons
In 3 paragraphs, describe how weathering changes the earth's surface. Please do not copy and paste.
In the general adaption syndrome when dealing with an illness, which stage involves the manufacture of protective hormones and fighting off the infection
Solve for j: j + j / 2 + J + 5 = 45
What type of charge does an ion have that has lost electrons? (it has fewer than it is supposed to).
You will imagine a newly established SERVICE COMPANY as of Jan 01, 2015. You will start and finish the Accounting Cycle according with the below instructions. Y
Which thesis statement is better? Although both are elephants, Asian and African elephants are different in size, genetics, and habitat. Although both are eleph