kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

What is a document based research
Transversal c intersects lines a and b. Prove that a||b in each case.
in order to get into abc university you need to score in the top 2.5% of its placement test. the test results are normally distributed with a mean of 461 points
Was Geoffrey negligent when he hit the golf ball that injured Paula?
DO anyone play fortnite? If u do i mark you Brailist
obsession with fair skin speech with examples.
Make x the subject of W= y+x/y
Question 4 (1 point) Which statement BEST explains the role of DNA in the growth and specialization of an organisms? Question 4 options: DNA controls which pro
Give the possible values for measures of angle A and C if ABC is a right angle
Why are photos helpful to a reader? A. Photos are more interesting than text. B. Photos do not use words. C. Photos have captions to explain them. D. Photos h