Babydoll719 Babydoll719
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?

Respuesta :

rickyboedeker
rickyboedeker rickyboedeker
  • 03-09-2014
Set it up as a ratio.  $5.25/5 = $1.05 per notebook

Then solve your equation by multiplying the cost by 3.  3 * $1.05 = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

What is the inverse of the function F(X)= 1/4 X -12
Bilt Rite has sales of $610,000 and cost of goods sold equal to 68 percent of sales. The beginning accounts receivable balance is $58,900 and the ending account
Hello there. How are you?
Question: What is angle PQR?
The amount of tension a muscle can produce is the result of the -Muscle size along with the type and motor units activated -Neurological signals (intensity and
answer d is 65 c is 63 b is 33 a is 31
3/5 of $40 restaurnt bill $
Assuming that data mining techniques are to be used in the following cases, identify whether the task required is supervised or unsupervised learning. a. Decidi
100 POINTS Which FOUR parts of this passage from Beowulf indicate that the poem is about war and glory? Lo! the Spear-Danes’ A. (glory through splendid achievem
At a bottling plant, 10,000 liters of carbonated water are needed to produce 3,000 bottles of soda. How many liters of carbonated water are needed to produce 75