jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

Since the number of atoms in a substance is so large, a unit to count them was created. This unit is the number of atoms in 12 grams of carbon-12 known as A) a
nnnnnnnnnnnnnnnnng gcigxitdtodyiciyi
Calculate: 2 3/4 of 2 2/3
what is the equation of the line?​
what isThe ultimate source of energy for almost all living organism
What is the conflict in the story A Serious Case?Select one:a. man vs man/himselfO b. man vs politicsc. man vs natureO d. man vs religion​
(GIVING BRAINLIEST!!!!!) Which of the following sentences is a compound-complex sentence? A) After all the hard work Stephanie had done on her assignment, she f
which is the correct algebraic expression for the following phase? 2.5 times as many pages​
It’s blurry but Help please thanks
what is the area of the composite shape?​