zculwellpb8sqm
zculwellpb8sqm zculwellpb8sqm
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada


Tom bought 3 packages of Skittles for $1.25 each. How much did he spend?

Respuesta :

thewhitestripesfan
thewhitestripesfan thewhitestripesfan
  • 03-07-2018
3.75...hope this helps
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hey!


Let's see here. Now, to solve this problem we simply have to multiply the number of packages bought by the cost for each. This will give us the answer.

Created Equation :
3 • 1.25 = ?

Solution {Created Equation Solved} :
3.75

So, this means that if Tom bought 3 packages of Skittles for $1.25 each, then he spent a total of  $3.75.

Hope this helps!


- Lindsey Frazier ♥
Answer Link

Otras preguntas

A product of 9 and number plus one is 19. Write an equation?
can anyone answer this ( What has four wheels and flies?)
Find the product of ( x + 4) (x^2 + 3x + 2). QUICK PLEASE
The city was a jungle is a personification, hyperbole, or metaphor
S = 2lw + 2wh + 2hl, solve for h (surface area of a rectangle)
write and expression for the perimeter of the polygon. simplify the expression. (marking brainiest)
NEED ANSWERS FAST!! please
URGENT Can someone please convert the equation below into a logarithmic function?
During the summer while school is out. Nick walks dogs to earn money. He walks 24 dogs during an 8 hour shift. At this rate, how many dogs will Nick walk in 3 h
What makes up the cloud in cloud computing ?