josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line parallel to y = -3x - 4 ?
Simplify 2.19g + 0.59b + 1.49p
The two countries remained on _____________ terms despite an incident many feared would hurt diplomatic relations.
Which of the following details would best support the message, Learning another language makes children smarter? A. Children who speak two languages are better
Carter went shopping for a new pair of pants. Sales tax where he lives is 3.75%. The price of the pair of pants is $36. Find the total price including tax. Roun
Explain the steps of graphing 2x + 4≤ 12.
1. Which of the following is true about the Cascade Mountains? Select all that apply. (2 points) •The Cascade Mountains divide eastern and western Washington. •
1. The worker mentions in the first stanza, 'the bourgeoisie have it so easy, the tsar is putting gold on his bread. The people of Moscow are hungry. But think
I will mark you as the brainiest if you get this correct Thx so much xxx
How did the government not protect black children