jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

The nurse is trying to determine the ability of the client with myocardial infarction (MI) to manage independently at home after discharge. Which statement by t
Which part of the sentence is a dangling modifier? "Swinging through the air" "the children were delighted" "by the acrobats" "on the stage"
(17)^ 3 *(289)^ -6 =(17)^ 2m - 1​
Help is needed for this area answer
______ involves building relationships and sharing information with colleagues who can help managers achieve the items on their agendas.
5t/4y=3b/4c (solve for y)I also need to know the steps.thanks.​
There is a type of algae that lives in the cells of corals. These algae process carbon through photosynthesis and pass it on to corals in the form of glucose, a
Using a pen, draw a line exactly along the contact (boundary) between the Vishnu Schist and the relatively horizontal sedimentary rocks above it. 2. What speci
2 1/4 x 3 1/5 brainliest
Georgia bought a pair of flip-flops that cost $3.46 and a pair of slip-on shoes that cost $9.87. She paid a total of $ for the two pairs of shoes.