shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

College students are offered a 8% discount on a textbook that sells for 26.50. If the sales tax is 8, find the cost of the textbook including sales tax.
Which functions have a positive rate of change and which have a negative rate of change? Column A Column B 1. 2x – 3y = 9 A. positive B. negative 2. y = −4x +
Molecule that stores genetic information in all organisms. A. Ionic Bond B. DNA (deoxyribonucleic acid) C. Amino Acid D. Nucleic Acid
Identify the process that represents how organisms grow and replace old or damaged cell.
How do you tell if a caterpillar is a boy or girl?
Analyze the political, diplomatic, and military reasons for the United States victory in the Revolutionary War. Confine your answer to the period 1775-1783.
a creek runs along a distance of 16,300 feet.About how many miles long is the creek
Roosevelt's policy of 'speaking softly and carrying a big stick' enabled the U.S. to (A) build a large navy (B) become a world power (C) gain control over Korea
Which sense organs do reptiles use in finding prey?
AP US History question: The ability and the willingness the Framers had for compromise was reflected in the creation of a constitution that successfully address