reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

What is 574 in expanded form
A number is divided by 32 is 96. What is the number?
true or false a trapezoid is a polygon, so all polygons are trapezoid. explain.
Sound: The more _______ a sound has, the _________ its volume is.
Sound: The more _______ a sound has, the _________ its volume is.
true or false a trapezoid is a polygon, so all polygons are trapezoid. explain.
what planet starts with e?
If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
The shape of the clock is a regular dodecagon with a radius of 14cm. Centered on the clock's face is a green circle of radius 9cm. If the region outside the cir
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).